AIF-2016 ro

Category Archives: Ştiri

  • -

Zilele Feroviare 2011 – Relocarea zonelor de producție din Vest în Est.

INVITAȚIE PENTRU PRESĂ
Zilele Feroviare 2011 – Relocarea zonelor de producție din Vest în Est.
Provocare pentru sectorul transporturilor și dezvoltarea urbană
peste 250 de delegați; 80 de speakeri internaționali;
27 de expozanți de tehnică feroviară; 30 de vehicule feroviare expuse la Gara de Nord;
peste 25 miliarde Euro – cifra de afaceri însumată a partenerilor
București, 02 octombrie 2011 – Strategia de relocare a facilităților de producției căre economiile din
Est implică analiză atentă a oportunităţilor existente în cadrul lanţului de furnizori, iar transportul
mărfurilor către clientul final reprezintă un element cheie. Includerea transportului feroviar în acest
lanț oferă noi posibilități de dezvoltare prin flexibilizarea actului de transport. Această strategie
contribuie totodată la progresul tehnologic al zonelor în care s-a realizat transferul de capital și
tehnologie. Polii industriali creați intensifică nevoia de mobilitate a persoanelor. Astfel, principalul
obiectiv al factorilor politici și autorităților locale, dar și al industriei feroviare, este reprezentat de
identificarea rapidă a soluţiilor pentru satisfacerea acestei nevoi într-un mod durabil.
Zilele Feroviare 2011 – Summitul Feroviar din Spațiul Extins al Mării Negre (SEMN) au ca obiectiv
analiza tuturor fazelor procesului de transport feroviar al mărfurilor pe relația Est spre Vest, prin
SEMN și identificarea celor mai eficiente idei de creștere a volumului de mărfuri transportat pe
calea ferată.
Liderii politici și cei ai comunității de afaceri ce vor participa la dezbateri vor sublinia soluțiile și
metodele   politice,   administrative   și   tehnologice   pentru   construirea   unei   platforme   de   afaceri
feroviare în SEMN, zonă mediană a platformei Eurasiatice. Ministrului Transporturilor din România,
Anca Boagiu, i se vor alătura în cadrul dezbaterilor Lord Tony Berkeley (Președinte Rail Freight
Group, UK),  Jeremie Pelerein  (Secretar Executiv al Rail Forum Europe – forum al membrilor
Parlamentului   European),   Isabelle   Ryckbost   (Director   Federația   Europeană   a   Porturilor
Interioare), Robin Martens (Director General European Gateway Platform, inițiator al Strategiei de
Transport Intermodal a României) și alți 80 de lideri politici sau tehnici din sistemul de transport
european și asiatic.
Discuțiile de la Zilele Feroviare 2011 se vor încadra în Platforma România Feroviară 2020: inițiativă
privată, ce se bucură de sprijinul autorităților publice, pentru relansarea sectorului de cale ferată
din România, având ca pivot central încurajarea cercetării și inovației în domeniu, ca vector de
creștere economică și a competitivității companiilor din domeniu pe plan internațional.
Zilele Feroviare 2011 se vor desfășura în spațiul hotelului Radisson București (Calea Victoriei) în
zilele de marți și miercuri (4-5 Octombrie 2011), începând cu ora 9.00.
Contact:
Stefan Roseanu
Senior Partner Club Feroviar & Secretar General AIF
Email: stefan.roseanu@clubferoviar.ro
Despre Asociaţia Industriei Feroviare din România – AIF: organizaţie nonguvernamentală şi non-profit  
ce are ca misiune creşterea notorietăţii transportului pe şină în România şi promovarea acestuia ca  
principal   sistem   de   transport   pentru   marfă   şi   călători.   Asociaţia   îşi   stabileşte   printre   obiective  
intensificarea dialogului dintre reprezentanţii industriei feroviare şi beneficiarii produselor acesteia în  
sensul identificării celor mai bune soluţii tehnice şi financiare pentru proiectele feroviare din România şi  
străinătate.

Despre Club Feroviar: organizație non-guvernamentală, de drept privat, ce acționează ca o platformă  
integrată   de   comunicare   adresată   organizaţiilor   din   domeniul   feroviar,   transportului   multimodal   și  
transportului   public   şi  are   ca  misiune   realizarea   în   Spaţiul   Extins   al   Mării   Negre   (SEMN)  a   unui  
transport feroviar integrat, competitiv şi orientat catre client. Clubul Oamenilor de Afaceri Club Feroviar  
este   centrul   diplomaţiei   sectorului   feroviar   și   de   transport   public.   Implicând   principalii   acţionari   ai  
mediului de afaceri feroviar local și european, organizaţia reprezintă un grup de discuţii strategic care  
susţine dezvoltarea sectorului feroviar și de transport public. Clubul încurajează comunicarea între  
reprezentanţii autorităţilor relevante, companii, membri ai mediului academic, jurnalişti şi organizaţii  
non-profit. Având ca principal scop îmbunătăţirea competitivităţii în sectorul feroviar și transportului  
public, Clubul cuprinde grupuri de consultanţă strategică, ştiinţifică şi tehnică care oferă consultanţă  
autorităţilor din domeniu. Documentele şi studiile publicate abordează problemele cu care se confruntă  
companiile feroviare şi alcătuiesc cadrul unei strategii de dezvoltare durabilă a căilor ferate.


  • -

Deblocarea investiţiilor în infrastructura feroviară relansează România pe harta transportului Eurasiatic

București, 29 septembrie 2011 – România este pe cale să demareze cele mai ample investiții în infrastructura feroviară din perioada post-revoluționară. 3 miliarde de Euro este valoarea proiectelor de investiții ce se află în această perioadă în diverse etape de licitare. Fondurile Uniunii Europene alocate în baza Programului Operațional Sectorial – Transporturi 2007 – 2013 urmează să cofinanțeze reconstrucția liniei ce unește Portul Constanța și Bucureștiul cu Europa Centrală și Occidentală. Derularea adecvată a procedurilor de atribuire și a lucrărilor va aduce Constanța pe piața globală a transporturilor, ca soluție alternativă și complementară pentru marile porturi de la Atlantic și Marea Nordului (Rotterdam, Anvers, Hamburg).

Totuși timpul este scurt, recepțiile finale ale lucrărilor trebuind a fi realizate înainte de 31 decembrie 2015 pentru a evita rambursarea fondurilor europene și pentru a asigura o nouă finanțare până în 2020 de aproximativ 3-4 miliarde Euro, care să sprijine reconstruirea liniilor dintre Craiova și Calafat, București și Giurgiu și, nu în ultimul rând, finalizarea lucrărilor de reconstrucție pe sectorul transilvan al Coridorului IV.

Club Feroviar și Asociația Industriei Feroviare din România reunesc la București elita politică și tehnică a sectorului transporturi din România, Europa și Asia pentru a analiza oportunitățile și amenințările la adresa dezvoltării sectorului feroviar în perspectiva 2020. Anca Boagiu (Ministrul Transporturilor și Infrastructurii din România), Zoltan Kazatsay (Director General Adjunct al Directoratului General pentru Mobilitate și Transport, Comisia Europeană), Frank Jost (Policy Officer Single European Railway Area al Directoratului General pentru Mobilitate și Transport, Comisia Europeană) și Helmut Meelich (Director Rețele Feroviare și Rutiere Europene, ONU Cooperare Economică pentru Europa) vor participa la summitul ZILELE FEROVIARE 2011 (4-5 Octombrie), alături de alți 80 de formatori de opinie din domeniu, pentru a conduce discuțiile cu privire la oportunitățile de creștere a volumelor de mărfuri ce tranzitează România pe rutele Asia – Europa.

Discuțiile de la Zilele Feroviare 2011 se vor încadra în Platforma România Feroviară 2020: inițiativă privată, ce se bucură de sprijinul autorităților publice, pentru relansarea sectorului de cale ferată din România, având ca pivot central încurajarea cercetării și inovației în domeniu, ca vector de creștere economică și a competitivității companiilor din domeniu pe plan internațional.

 

Despre Asociaţia Industriei Feroviare din România – AIF: organizaţie nonguvernamentală şi non-profit ce are ca misiune creşterea notorietăţii transportului pe şină în România şi promovarea acestuia ca principal sistem de transport pentru marfă şi călători. Asociaţia îşi stabileşte printre obiective intensificarea dialogului dintre reprezentanţii industriei feroviare şi beneficiarii produselor acesteia în sensul identificării celor mai bune soluţii tehnice şi financiare pentru proiectele feroviare din România şi străinătate.

 

Despre Club Feroviar: organizație non-guvernamentală, de drept privat, ce acționează ca o platformă integrată de comunicare adresată organizaţiilor din domeniul feroviar, transportului multimodal și transportului public şi are ca misiune realizarea în Spaţiul Extins al Mării Negre (SEMN) a unui transport feroviar integrat, competitiv şi orientat catre client. Clubul Oamenilor de Afaceri Club Feroviar este centrul diplomaţiei sectorului feroviar și de transport public. Implicând principalii acţionari ai mediului de afaceri feroviar local și european, organizaţia reprezintă un grup de discuţii strategic care susţine dezvoltarea sectorului feroviar și de transport public. Clubul încurajează comunicarea între reprezentanţii autorităţilor relevante, companii, membri ai mediului academic, jurnalişti şi organizaţii non-profit. Având ca principal scop îmbunătăţirea competitivităţii în sectorul feroviar și transportului public, Clubul cuprinde grupuri de consultanţă strategică, ştiinţifică şi tehnică care oferă consultanţă autorităţilor din domeniu. Documentele şi studiile publicate abordează problemele cu care se confruntă companiile feroviare şi alcătuiesc cadrul unei strategii de dezvoltare durabilă a căilor ferate.

 


  • -

Platforma România Feroviară 2020 a fost lansată

Category : Evenimente , Ştiri

Clubul Oamenilor de Afaceri – Club Feroviar, alături principalele organizaţii feroviare, Alianţa Pro Calea Ferată, Asociaţia Industriei Feroviare – AIF, Asociaţia Transportatorilor Feroviari – ATFER şi Organizaţia Patronală de Reparat Material Rulant – OPREMAR au lansat, la 15 septembrie, Platforma România Feroviară 2020.
„Este o iniţiativă privată ce se va constitui într-un grup de lucru pentru dezvoltarea unei strategii de relansare a transportului şi industriei feroviare în România. Este de fapt un sprijin din mediul privat acordat sectorului de stat. Strategia pe care vrem să o propunem Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii va cuprinde toate domeniile sectorului feroviar (infrastructură, transport de călători şi marfă), liberalizarea şi transportul public pe şină (tramvai şi metrou). Platforma nou lansată are ca obiectiv constituirea unor organisme de cercetare-dezvoltare în domeniul operatoriei de călători
care să urmărească adaptarea tehnologiilor la reţeaua românească şi dezvoltarea de parteneriate tehnologice pentru noi sisteme de material rulant, fapt ce va aduce un beneficiu industriei feroviare ”, a declarat Ştefan Roşeanu, secretar general al AIF.
Astfel că în următoarele două săptămîni urmează să fie constituite primele componente ale grupurilor de lucru pe cele şapte direcţii identificate astfel infrastructură feroviară, transport de călători, transport de marfă, liberalizarea sectorului feroviar, tramvai, metrou, transport urban şi suburban pe şină, cercetare, dezvoltare, inovaţie precum şi prezervarea patrimoniului feroviar.
„Iniţiativa a rezultat din nevoia de a sublinia starea de degradare a infrastructurii feroviare datorată neglijenţei administraţiilor de cale ferată şi guvernelor succedate în ultimii 20 de ani. Cu toate acestea, un semn bun este sprijinul anunţat al  factorului politic referitor la strategiile ce vor fi întreprinse de acest grup de lucru”, a punctat Gheorghe Udrişte, preşedintele  Alianţei Pro Calea Ferată.
Un sondaj Eurobarometru efectuat de către UE a arătat că, la nivelul anului 2010, referitor la satisfacţia cetăţenilor vis-a-vis de serviciile naţionale oferite, transportul feroviar ocupă ultimul loc în România. Tot ultimul loc îl ocupă România şi la capitolul investiţii în infrastructura feroviară.
„În prezent, CFR Călători înregistrează un număr de 50 de milioane de călători transportaţi anual, pe segmentul de marfă se înregistrează un volum al mărfurilor situat la 50 de milioane tone, atât în transportul privat cât şi de stat. Aceste cifre se reflectă şi în evoluţia veniturilor realizate de CFR SA din  TUI, astfel că, dacă la nivelul anului 2000 înregistra venituri de 1,23 miliarde lei, în 2010 a înregistrat încasări din TUI de 873 milioane lei. Rolul infrastructurii este primordial în susţinerea transportului feroviar”, a adăugat Ştefan Roşeanu.
La lansare au participat Eusebiu Pistru, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) şi Senatorul Marius Sorin Bota. Întâlnirea a reuşit să aducă la masa discuţiilor reprezentaţi ai mediului academic precum Şerban Raicu, Prorector al Universităţii Politehnica Bucureşti şi George Stoicescu, Profesor Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti) şi reprezentanţi ai societăţii inginereşti din România Mihai Mihăiţă, Preşedinte Asociaţia Generală a Inginerilor din România (AGIR).
Autoritatea Feroviară Română a fost reprezentată de Directorul General Dinu Drăgan, Adrian Arion, director OLFR, Ioan Buciuman, executiv AFER, Dragoş Floroiu, director OIFR şi Vasile Lefter, Coordonator Activitate Certificare Sisteme de Management.  – Claudiu Dumitrescu a reprezentat Directia Reglementare  din cadrul MTI, Teodor Gavriş, Consilier CFR Călători, Florentin Nicolae, preşedinte Asociaţia Detinătorilor de Vagoane (ADV), Radu Farmuş – Departamentul Transporturi, din cadrul Partidului Social Democrat (PSD). De asemenea au participat reprezentanţi ai organizaţiilor iniţiatoare ai acestui proiect, Mihai Jurj – OPREMAR şi ai companiilor private din domeniu Claudiu Seicean – Thales RSS -, Octavian Brezoi – Romkatel -, Adrian Puşcasu – Knorr Bremse -, Dan Caraman – Integral Consulting şi Cristian Lixandroiu – Remar Paşcani.
Secretarul de Stat Eusebiu Pistru şi-a arătat sprijinul pentru îndeplinirea obiectivelor enunţate în document şi de asemenea a lansat invitaţia pentru o colaborare cu MTI în  ceea ce priveşte discutarea şi redactarea documentelor ulterioare. Un mesaj similar a fost lansat şi de către Senatorul Marius Sorin Bota care a afirmat intenţia sa personală şi a PSD/USL de a include în platforma program pentru alegerile ulterioare a majorităţii obiectivelor enunţate în documentul „România Feroviară 2020”.
Printre obiectivele pe care grupul de lucru, constituit sub egida Platformei România Feroviară 2020, le va elabora în strategia anunţată se numără Dezvoltarea unei reţele cu viteze comerciale ridicate, identificarea potenţialului real al liniilor feroviare secundare şi evitarea abandonării acestora, transformarea şi construirea de staţii multimodale de pasageri şi marfă, optimizarea ritmului lucrărilor pe Coridorul IV, cu obiectivul principal – finalizarea ramurii nordice şi modernizarea sectoarelor prioritare pe ramura sudică şi efectuarea lucrărilor de întreţinere şi reparaţii pe Coridorul IX pentru asigurarea conectivităţii Nord-Est-Sud.
Construirea liniei Râmnicu Vâlcea – Vâlcele pentru atragerea traficului de marfă pe Valea Oltului, fapt ce ar avea rezultate în descongestionarea traficului pe Coridorul IV şi reducerea costurilor de transport pe teritoriul României precum şi constituirea grupului de lucru pentru reţeaua de mare viteză de pe teritoriul României şi realizarea paşilor preliminari pentru demararea construcţiei, se numără de asemenea printre obiectivele legate de revitalizarea căii ferate.
Stabilizarea numărului de călători transportaţi până în 2014 şi intrarea pe un trend ascendent şi asigurarea creşterii numărului de călători cu min. 3-5% pe an începând cu 2015, separarea pieţei în servicii de scurt şi servicii de lung parcurs şi crearea de reţele metropolitane şi integrarea transportului feroviar în ofertele de transport metropolitane şi construirea de servicii suburbane, reprezintă câteva din obiectivele Platformei nou lansate.
În ceea ce priveşte transportul de marfă, printre obiective se numără construirea unui cadru legal şi administrativ care să faciliteze creşterea vitezelor comerciale, dezvoltarea de facilităţi logistice care să ajute transportul de marfă pe calea ferată şi echilibrarea taxelor comparativ cu transportul rutier.
Pentru mai multe detalii, documentul poate fi lansat la adresa web http://www.clubferoviar.ro/wpc/?p=1689

Pentru a vizualiza conferinta de presă accesaţi: http://www.privesc.eu/Arhiva/6402/Lansarea-platformei-Romania-Feroviara-2020


  • -

Platforma România Feroviară 2020 va fi lansată de către cinci asociaţii de profil

Category : Ştiri

Clubul Oamenilor de Afaceri – Club Feroviar, alături de marile organizaţii feroviare, Alianţa Pro Calea Ferată, Asociaţia Industriei Feroviare – AIF, Asociaţia Transportatorilor Feroviari – ATFER şi Organizaţia Patronală de Reparat Material Rulant – OPREMAR creează platforma România Feroviară 2020.

În acest sens, asociaţiile sus-menţionate lansează o dezbaterea publică pe marginea principalelor obiective ale României Feroviare 2020, la15 septembrie 2011, ora 10.00, la Hotel Ibis Gara de Nord.

Motivul pentru care cele cinci asociaţii din sectorul feroviar românesc lansează acest proiect îl constituie faptul că România, ca stat membru al Uniunii Europene şi poarta de est a spaţiului unional, are nevoie de o politică a sistemului de transport feroviar bine definită, care să răspundă ceinţelor de mobilitate a persoanelor şi mărfurilor, de creştere a competitivităţii industriale şi a întreprinderilor feroviare dar şi de creştere durabilă a societăţii româneşti.

Potrivit comunicatului, asociaţiile intenţionează să utilizeze platforma într-o formulă flexibilă şi productivă pentru a asista autorităţile publice din România şi UE în elaborarea şi atingerea obiectivelor strategiei privind sectorul de transport şi industrial feroviar.

Principalele obiective stabilite prin lansarea acestei platforme de lucru vizează construirea unui rol

puternic al căii ferate în societatea şi economia românească, sporirea încrederii clienţilor în acest sistem de transport reflectată prin creşterea numărului călătorilor şi volumelor de marfă, creşterea competitivităţii şi inovaţiei în sectorul industrial precum şi dezvoltarea competenţelor profesionale ale lucrătorilor din sectorul feroviar.

Platforma România Feroviară 2020 se va constitui într-un grup de lucru pentru dezvoltarea unei strategii de relansare a transportului şi industriei feroviare în România. Obiectivele generale ce stau la baza documentelor de lucru ale platformei România Feroviară 2020 sunt cele ale Uniunii Europene, enunţate în cadrul Strategiei Europa 2020, Strategiei Dunării, Cărţii Albe a Transporturilor 2011 – Foaie de parcurs pentru un spaţiu european unic al transporturilor şi a Cărţii Verzi a Mobilităţii Urbane, şi cele ale României, enunţate prin Strategia Naţională pentru Dezvoltare Durabilă a României – Orizonturi 2013-2020-2030 şi Strategia de Transport Intermodal în România 2020.


  • -

Vae Apcarom a devenit membru AIF

Category : Ştiri

Producatorul roman de aparate de cale, Vae Apcarom, a devenit, incepand cu data de 01 iulie a.c membru cu drepturi depline al Asociatiai Industriei Feroviare din Romania.
Cu o experienta mai mare de 30 de ani, VAE APCAROM si-a consolidat pozitia pe piata romaneasca, fiind singura companie furnizoare de aparate de cale ferata pentru caile ferate, metrou si un partener de incredere pentru Tramvai si companii cu linii industriale proprii.
Apartinand unui grup cu tehnologie la standarde inalte, VAE APCAROM si-a perfectionat sistemul tehnologic si de productie pentru a ajunge la calitate si cost eficient pentru produsele sale.


  • -

Rolul transportului feroviar in strategia UE privind construirea noului buget european

Category : Ştiri

Transportul in strategia UE pentru construirea noului buget european are ca obiectiv reducerea dependentei consumului de petrol, care poate fi atins prin trei obiective pilon: realizarea unui sistem de transport competitiv si plin de resurse ce trebuie sa aiba un echilibru intre reteaua centrala si cea periferica, reducerea emisiilor de dioxid de carbon si realizarea unei retele eficiente.
„Accentul cade pe reducerea diferentelor intre reteaua centrala si cea periferica si trebuie identificate solutii ca aceasta retea sa trasforme transportul feroviar in cel mai atractiv mod de transport in special in noile state membre UE, deoarece s-a dovedit ca in statele vechi membre UE este atractiv mai ales pe distantele medii si lungi” , a declarat Jean-Marie Seyler, director al DG REGIO pentru Bulgaria, Cipru, Grecia si Romania, in cadrul unui seminar organizat de UNIFE si CER la Sofia.
Pentru a atinge obiectivele UE trebuie optimizate legaturile multimodale prin reducerea numarului de legaturi lipsa, dar si prin alocarea finantarilor in legaturile din zonele de granita (transfrontaliere).
O problema in stabilirea prioritatilor privind investitiile, noile state UE au pus accentul pe investitiile in relatiile est-vest, in timp ce UE considera importante si relatia nord-sud, ceea ce determina ca alocarea bugetului pentru 2014-2020 sa urmareasca si proiectele pe relatia nord-sud.
Pentru a fi rezolvate o parte din prolemele de finantare si definire proiecte, CE impreuna cu JASPERS ofera asistenta gratuita (necontabilizata national). problema realizarii proiectelor este foarte importanta desi UE, la stabilirea bugetului are un plan ambitios: din bugetul alocat pentru transporturi, 50% revine transportului feroviar, restul de 50% ramanand pentru celelate moduri de transport.
Cu toate acestea, „desi declaratiile oficiale evidentiaza investitiile de tip 50%-50%, realitatea ne arata ca in noile state membre aproximativ 80% din fondurile UE pentru transport sunt investite in transportul rutier, 18% in feroviar si 2% in naval. Inclusiv in bugetul UE pentru 2007-2014 se constata o discrepanta majora in defavoarea cailor ferate in conditiile in care alocarile bugetare totale europene sunt de 28,7 mld euro pentru sectorul feroviar si 40,3 mld euro pentru cel rutier. In aceste conditii se pune cu adevarat intrebarea daca se doreste o eficientizare a sistemului feroviar si o echilibrare intre modurile de transport”, a declarat Johannes Ludewig, director executiv al CER.
In ceea ce priveste complexitatea realizarii proiectelor feroviare, reprezentantul DG REGIO a mentionat ca proiectele feroviare sunt complexe si implica un sistem de decizie complicat, iar din aceasta cauza proiectele sunt intarziate ceea ce determina mutarea fondurilor catre alte proiecte care se realizeaza in mod mult mai rapid. „Obiectivul DG REGIO si JASPERS este de a defini mai bine aceste proiecte pentru evitarea greselilor facute in trecut” a declarat reprezentantul DG REGIO.
„Pentru a grabi absortia fondurilor europene, compania continua procesul de reorganizare prin programul cu asistenta de la Banca Mondiala. In cadrul programului administratorul de infrastructura din Bulgaria urmareste achizitia de utilaje de cale, reorganizarea activitatilor de intretinere a infrastructurii feroviare prin introducerea unui sistem de echipe mobile. Pentru reducerea pierderilor inregistrate, la solicitarea institutiilor financiare internationale, vom inchide liniile neprofitabile”, a declarat Milcho Lambrev, director general al administratorului de infrastructura feroviara din Bulgaria, NRIC.
De asemenea, Bulgaria doreste sa mareasca gradul de absorbtie privind fondurile europene prin lansarea de noi proiecte. „Bulgaria urmareste sa accelereze absorbtia fondurilor si a reusit sa trimita proiecte pentru 80% din fonduri UE, iar in perioada urmatoare vom lansa licitatiile, in acest timp, proiectele vizate pentru perioada exercitiului bugetar 2014-2020 au legatura cu Romania (Sofia-Vidin), Serbia, Macedonia, Turcia. Proiectele identificate se concentreaza pe legaturile de granita ale Coridoarelor”, a declarat Ivaylo Moskovski, ministrul Transporturilor din Bulgaria.
Seminarul organizat la Sofia (Bulgaria), in perioada 28-29 iunie 2011 a fost organizat de UNIFE si CER si a reunit factori de decizie importanti din domeniul feroviar, precum si reprezentanti ai instititiilor responsabile, Ministrul Transporturilor din Bulgaria, Ivaylo Moskovski, directorul executiv al CER, Johannes Ludewig, reprezentanti ai companiilor de cale ferata, ai operatorilor si companiilor din industria feroviara. Lucrarile de seminar au fost conduse de Michael Clausecker, director general al UNIFE si Stefan Roseanu, secretar general al Asociatiei Industriei Feroviare din Romania.